Aftercare – porady dotyczace gojenia tatuażu.
Po całym wysiłku i trudzie podczas wykonywania Twojego wymarzonego tatuażu przyszedł czas na kolejny, nieco łatwiejszy ale bardzo ważny etap – zadbanie o niego tak aby prawidłowo się zagoił. Każdy świeżo wykonany tatuaż jest jak rana o którą należy odpowiednio zadbać. Proces gojenia ma niewątpliwie kluczowy wpływ na to jak tatuaż będzie wyglądał w przyszłości.
Istnieje wiele teorii na temat tego jak należy dbać o tatuaże i jak powinien wyglądać właściwy proces gojenia się ów „rany”. Oczywiście większość z nich jest prawdziwa. Aby jednak mieć pewność, że robisz to właściwie przedstawiamy Ci kilka porad. Jest to sprawdzony sposób dzięki któremu możesz być pewny, że tatuaż wygoi się prawidłowo.
1. Po skończonym tatuażu artysta przykrywa go folią w celu zabezpieczenia skóry przed zabrudzeniami i bakteriami. Ze świeżego tatuażu wydobywa się osocze i może on delikatnie krwawić, dlatego też bardzo ważne jest aby folia zdjęta była w bezpiecznym miejscu w higienicznych warunkach. Następnie niezwłocznie przemyj go samą wodą.
2. Absolutnie nie należy myć świeżego tatuażu żadnym płynem, żelem pod prysznic bądź innym środkiem który zawiera jakikolwiek związek chemiczny. Może to podrażnić tatuaż i doprowadzić do infekcji skóry.
3. Po zdjęciu folii i przemyciu tatuażu, należy delikatnie wysuszyć go papierowym ręcznikiem, a następnie dać skórze pooddychać przez kolejne kilka minut.
4. W następnym kroku należy użyć maści / kremu którą zaleci Ci Nasz artysta. Ważne jest aby stosować produkt w małych dawkach ponieważ skóra musi oddychać. Nadmierne ilości mogą doprowadzić do zatkania porów i w następstwie do szeregu różnych komplikacji, a nawet do infekcji.
5. Przez dwie pierwsze noce zalecamy przykrywać tatuaż folią w taki sam sposób jak zrobił to artysta. Z tatuażu wydobywać się będzie osocze i brak folii podczas snu może doprowadzić do nadmiernego osuszania się rany. Te dni są kluczowe – odpowiednie nawilżenie spowoduje, że tatuaż nie będzie się aż tak bardzo „skubał”.
6. W kolejnych dniach należy tatuaż regularnie przemywać wodą (co najmniej 3 razy dziennie) jak również smarować maścią aby nie doprowadzić do jego całkowitego wyschnięcia i oskubania.
7. W fazie gojenia z tatuażu schodzi zniszczony naskórek (tak samo jak po nadmiernym opalaniu). Bardzo ważne jest (zdajemy sobie sprawę, że jest to wielki test samokontroli) aby go nie skubać. Cały naskórek musi zejść samoistnie w swoim tempie.
8. Po około 2 tygodniach, tatuaż będzie sprawiał wrażenie zagojonego. Nic bardziej mylnego! Rana się “zamknęła” jednak nie pojawiła się na niej jeszcze nowa warstwa naskórka. Tatuaż należy nadal smarować jednak już nie tak intensywnie jak przez pierwszy tydzień.
9. Tatuaż jest zagojony po około miesiącu. Sprawdzić to możemy w bardzo prosty sposób – wystarczy spojrzeć na niego „pod światło”. Jeśli jest matowy to oznacza, że się zagoił.
Należy pamiętać o tym, ze tatuaż znajduje się pod pierwszą warstwą skóry. W pewnym stopniu od jej jakości zależy jak tatuaże będą się utrzymywały przez lata. Aby nadal właściwie troszczyć się o wytatuowane miejsca używaj kremów nawilżających i tych zawierających filtry UV.